Home/Aktualności/Pierwsza pomoc przedmedyczna – spotkanie z ratownikiem medycznym p. Bartłomiejem Pawłem Domianem.

Życie nas czasem zaskakuje, a sytuacje wymagające udzielenia pomocy drugiej osobie zdarzyć się mogą wszędzie i każdemu z nas. Dlatego warto znać elementarne zasady udzielania pomocy nawet, gdyby ta wiedza miała przydać się tylko jeden raz i przyczynić się do uratowania życia chociaż jednego człowieka. W związku z tym postanowiliśmy wyposażyć dzieci i młodzieży naszej szkoły w wiedzę i umiejętności na temat udzielania pomocy przedmedycznej.

Dbając o wszechstronny rozwój naszych wychowanków, zorganizowaliśmy dn. 21.01.2022r. w Szkole Podstawowej nr 3 spotkania uczniów kl. Vb, VIIa, VIIb i VIIc z pracownikiem Firmy „Ratownictwo i szkolenia” – ratownikiem medycznym p. Bartłomiejem Pawłem Domianem.

Pan Bartłomiej wyjaśnił uczniom podczas zajęć grupowych, na czym polega jego praca oraz zaprezentował używane przez niego akcesoria. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się z osobą nieprzytomną zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku zadławień, oparzeń, skaleczeń, czy zasłabnięć. Podczas zajęć korzystano z treningowego AED, największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Początkowo uczniowie przyglądali się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek naśladowali sztuczne oddychanie i masaż serca. Ponadto młodzież utrwaliła znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. Ratownik przypomniał, w jaki sposób należy wezwać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne i ciekawe zajęcia, gdyż uwrażliwiły uczniów na potrzebę reagowania i niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.
Serdecznie dziękujemy panu Bartłomiejowi Domian za profesjonalne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Koordynatorką działań była pani pedagog Anna Kępista

By | 2022-03-07T13:03:39+01:00 21 stycznia, 2022|Aktualności|Możliwość komentowania Pierwsza pomoc przedmedyczna – spotkanie z ratownikiem medycznym p. Bartłomiejem Pawłem Domianem. została wyłączona