Początek „Trójki” to czasy odległe, bo rok 1916. Nasza Ojczyzna była wówczas w niewoli trzech zaborców: Rosji, Prus i Austrii.
Początkowo „Trójka” mieściła się w prywatnym domu przy ulicy Wiejskiej. Była to szkółka kilkuklasowa, jednak zaczęła się rozrastać.
Podczas II wojny światowej, gdy zajęcia zawieszono, wielu uczniów stanęło do walki, a nauczyciele prowadzili tajne nauczanie dzieci polskich.
1 września 1962 r. uczniowie rozpoczęli zajęcia w nowym, pięknym budynku. Doszło do tego dzięki zaangażowaniu rodziców oraz nauczycieli. Wówczas uczyło się w naszej szkole 400 uczniów, pracowało 18 nauczycieli.
Rok 1980 to kolejna ważna data w historii „Trójki”. Przy szkole pojawiło się nowe boisko sportowe. W tym samym roku uroczyście otwarto Szkolną Izbę Pamięci Narodowej. Młodzież i nauczyciele zgromadzili dużą ilość dokumentów i pamiątek obrazujących dzieje Ostrołęki, Kurpiowszczyzny i ostrołęckiej kolei.
W 1981 r. młodzież szkolna przywiozła gródki ziemi z pól bitewnych Westerplatte, Gdyni, Oksywia i Helu.
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej było wprowadzenie w roku szkolnym 1989/90 nauki religii. Nasza szkoła była pierwszą placówką w ówczesnym województwie ostrołęckim, w której prowadzono ponownie naukę religii.
Od kilku lat stanowimy Zespół Szkół Nr 3. W budynku mieści się więc 6-letnia szkoła podstawowa oraz 3-letnie gimnazjum.
Od kilku lat mamy nową salę gimnastyczną, z której jesteśmy dumni.
Obecnie w szkole uczy się około sześciuset uczniów, ich edukacją zajmuje się 46 nauczycieli.
W okresie swej ponad osiemdziesięcioletniej działalności szkoła wniosła duże zasługi dla rozwoju ostrołęckiego środowiska. Dzięki odpowiedniej pracy dydaktyczno-wychowawczej uczniowie osiągają dobre wyniki w nauce.
Ogromną rolę w życiu naszej szkoły odgrywają zajęcia pozalekcyjne. Na nich nauczyciele przygotowują nas do konkursów przedmiotowych.
Wiodącą rolę w organizowaniu życia szkolnego, wyrabianiu inicjatywy, samorządności, aktywności, pełni Samorząd Uczniowski. Przygotowuje on uroczystości szkolne, wymienia doświadczenia z samorządami szkół miejskich. Przedstawiciele samorządu organizują konkursy oraz dyskoteki.
Aktywnie działa Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Członkowie koła pełnią dyżury podczas dożywiania uczniów, organizują współzawodnictwo klas w zakresie utrzymania porządku, czystości i estetycznego wyglądu sal lekcyjnych.
Organizacją turystyki zajmuje się Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze. Jego podstawowym zadaniem jest budzenie umiłowania ojczystego kraju poprzez organizowanie wycieczek i rajdów.
Wdrażaniem do ochrony środowiska naturalnego zajmuje się szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. Członkowie koła uczestniczyli w zadrzewianiu terenów leśnych. Widoczna jest troska uczniów o ukwiecenie terenu przed szkołą oraz w budynku.
Młodzież bierze także udział w zajęciach sportowych, śpiewa w szkolnym chórze Tortorella, tańczy w zespole działającym przy szkole.
Obecnie dyrektorem Zespołu Szkół Nr 3 jest pan Marek Wółkowski, a funkcję wicedyrektora pełni pani Katarzyna Samsel. Od niedawna nasza szkoła nosi imię Adama Mickiewicza.
Szkoła nasza liczy sobie już 99 lat,
Uczęszcza do niej młodzieży kwiat
Zaszczyt, to dla nas być uczniami „Trójki”
W dziennikach naszych próżno szukać jedynki czy dwójki.
By cieszyć się, w szkole powodów bez liku
Z pedagogów i dobrych stopni w dzienniku.
Postępować szlachetnie szkoła nas uczy,
Wszystkie złe cechy charakteru wykluczy.
Być najlepszymi uczniami możemy
I to za punkt honoru postawić chcemy.
W murach naszej szkoły, która jest duża,
Przewija się tysiące głów uczniowskich jak burza.
Powodów do dumy mamy wiele,
Sprawili to nasi nauczyciele.
Na szwank dobrego imienia szkoły nie narażamy,
Zawsze i wszędzie uczciwie wygrywamy.
Nasza szkoła przynosi chlubę Ostrołęce,
I nie ma w tym mieście takiej szkoły więcej.
Mam zaszczyt wszystkim ogłosić,
że w szkole jest wiedzy dosyć.
Szkoła moja ma 91 lat.
Chodził do niej mój tata i brat,
A teraz chodzę i ja.
Szkoło, bądź nam domem,
Drzwi swoje otwórz szeroko.
I naszą dziecięcą radość
Przyjmij z ochotą.
Codziennie przyglądam się Tobie z radością
Że jesteś największym dobrem.
Nadzieją nam jesteś i olbrzymią wiedzą.