Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Home/Aktualności/Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Wakacje to długo wyczekiwany czas zasłużonego relaksu w którym odpoczywamy od szkolnych obowiązków. Możemy cieszyć się piękną pogodą, zawierać nowe znajomości, poznawać nowie ciekawe miejsca i podróżować po świecie. Znajdujemy też czas na zabawę i rozrywkę. Kiedy za oknem pogoda dopisuje i zachęca do wyjścia śmielej korzystamy z atrakcji zarówno w miejscu zamieszkania jak i na wyjeździe. Pamiętajmy jednak, że dobra zabawa nie może przysłonić dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.

Jak zatem powinniśmy postępować aby w wakacje dobrze się bawić jednocześnie będąc bezpiecznym? Pomoże nam w tym kilka zasad.

Reguły bezpieczeństwa obowiązujące w górach, będą inne nad morzem, i inne w zatłoczonym mieście czy też za granicą.

Gdziekolwiek planujecie się wybrać pamiętajcie, żeby zrobić to pod nadzorem i opieką osoby dorosłej.

Niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy, w każdej sytuacji pomoc znajdziemy pod alarmowym numerem telefonu 112. W razie potrzeby wybieramy numer i oczekujemy na służby ratunkowe.

Gdy spędzamy błogi czas na plaży, wygrzewając i opalając się na słońcu nie zapomnijmy o zabezpieczeniu skóry przed porażeniem słonecznym odpowiednim kremem z filtrem oraz osłonie głowy w celu uniknięcia przegrzania lub udaru. Bardzo ważne jest także regularne nawadnianie organizmu. Nie wychodźmy z domu bez butelki wody. Zwłaszcza w upalne dni, kiedy szybko tracimy wodę, nasz organizm potrzebuje wparcia w postaci nawodnienia.

Kiedy będąc nad kąpieliskiem, czy tym naturalnym (morze, jeziora, rzeki) czy też na basenie, pamiętajmy żeby przed wejściem do wody najpierw schłodzić powoli kolejne partie ciała wchodząc do niej powoli. Nagła zmiana temperatury może być zagrożeniem dla zdrowia.

Wybierając się na piesze wycieczki, zwłaszcza jeśli planujemy spędzić dłuższy czas poza domem, miejscem zatrzymania czy schroniskiem poinformujmy o tym najbliższe otoczenie. Nie oddalajmy się od miejsca noclegu bez pozostawienia informacji o swoich planach. Takie samotne wyjście wysoko w góry, przy załamaniu pogody nie należy do najrozsądniejszych zachowań. W recepcji hotelu zostawmy informację o szlaku na jaki planujemy wyjść, oraz o której godzinie planujemy powrót na miejsce noclegu.

Pogoda zwłaszcza w górach potrafi być zdradliwa. Dlatego też w plecaku prawdziwego trapera powinno znaleźć się: jedzenie (czekolada będzie dobrym zastrzykiem energii), picie, płaszcz przeciwdeszczowy, naładowany telefon komórkowy, krem chroniący przed promieniowaniem słonecznym, apteczka z materiałami opatrunkowymi (w razie drobnego otarcia plastry okażą się niezbędne), oraz nakrycie głowy. Przyda się też spray odstraszający owady. Warto chronić się nie tylko przed komarami ale także przed kleszczami, które zwłaszcza w ostatnich latach są bardzo aktywne.

Będąc na wakacjach w dowolnym miejscu może spotkać nas także nieoczekiwana burza. Jest ona często zjawiskiem nagłym i nie mamy wtedy czasu by zastanawiać się jak postępować, musimy działać natychmiast. Poszukajmy bezpiecznego schronienia w pobliskim budynku, a jeśli znajdujemy się na łonie natury bez dostępu do zabudowań najlepiej przeczekajmy burzę z dala od wysokich drzew, słupów i zabudowań.

W wakacje, jak w każdy inny czas, nie jesteśmy zwolnieni z myślenia i obowiązują nas te same reguły zachowania bezpieczeństwa jak przez cały rok. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, o zasadach postępowania w poszczególnych miejscach, jak nierozpalanie ogniska w lesie. Bądźmy wyrozumiali zarówno dla innych jak i dla środowiska. Nie zaśmiecajmy terenu na którym przebywamy, nie niszczmy pomników przyrody i bądźmy taki mieszkańcami naszej planety, żeby Ziemia nie musiała się za nas wstydzić😊

Udany odpoczynek to bezpieczny odpoczynek!

Miłych wakacji Drodzy Uczniowie!

By | 2022-06-13T10:07:12+01:00 13 czerwca, 2022|Aktualności|Możliwość komentowania Jak bezpiecznie spędzić wakacje? została wyłączona