Zbliża się Dzień Ziemi
Dzień Ziemi (ang. Earth Day), nazywany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi , to coroczne akcje prowadzone wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.
Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia.
Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały:
– w 2016 r. – „Z energią zmieńmy źródła”,
-w 2017 r. – „W kierunku natury”,
-w 2018 r. – „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”,
-w 2019r. – „Chrońmy nasze gatunki”,
– w 2020 –„ Działanie na rzecz klimatu”.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przywróć naszą Ziemię”.
W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, m.in., konferencje, akcje sprzątania świata, które – niestety w tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, muszą przenieść się do wirtualnego świata.
Niemniej jednak, cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
-
Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
-
Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
-
Oszczędzaj wodę– Słodka woda jest niezwykle cennym zasobem, którego z roku na rok ubywa. Zdaniem byłego sekretarza generalnego ONZ, Ban Ki-moona do 2030 roku blisko połowa mieszkańców Ziemi może mieć ograniczony dostęp do wody pitnej. Z tego powodu grożą nam masowe migracje ludności i kryzysy humanitarne.
-
Zamień samochód na rower– Spaliny samochodowe są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w miastach*. Toksyczne substancje uwalniane w wyniku spalania paliw czy ścierania opon i klocków hamulcowych zatruwają środowisko i szkodzą organizmom żywym.
-
Nie marnuj żywności – Jak pokazują badania, każdego roku marnujemy w Polsce ok. 235 kg żywności na osobę. Jest to nie tylko nieetyczne*, ale również szkodliwe dla środowiska. Produkcja oraz transport żywności generują ogromne ilości zanieczyszczeń, a rozkładające się resztki organiczne wydzielają metan, który jest bardziej szkodliwy dla atmosfery niż dwutlenek węgla.
-
Kupuj produkty firm, które używają opakowań nadających się do recyklingu – Jest ich coraz więcej, wystarczy zwracać na to uwagę.
-
Staraj się produkować mniej śmieci – Nie wyrzucaj w połowie niezapisanych kartek czy notesów, torby na zakupy używaj po kilka razy, a stare ubrania podrzyj i zrób z nich ścierki do wycierania kurzy.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie naszej planety!
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi
https://www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi
Najnowsze komentarze