Home/Aktualności/Dominika Białobrzeska – stypendystka Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2021/2022

Dominika Białobrzeska, uczennica klasy VIII a, jako stypendystkaMazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2021/2022, realizuje projekt pt. „Kurpie- moja mała ojczyzna. Kurpie- my little homeland”. Jego celem jest rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz pogłębienie wiedzy na temat historii i kultury swojego regionu. Uczennica opracowała Indywidualny plan rozwoju edukacyjnego , w którym zawarła działania umożliwiające realizację założonego celu. W ciągu całego roku szkolnego stypendystka studiowała literaturę fachową, gromadziła materiały, pogłębiała swoją wiedzę na temat Kurpiowszczyzny, opracowywała narzędzia badawcze. Efektem powyższych działań jest gazetka „Poeci Kurpiowszczyzny. Poets of Kurpiowszczyzna”, ukazująca sylwetki największych literatów naszego regionu. Oprócz pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności , ważnym elementem projektu jest rozwój ucznia w zakresie autoprezentacji i komunikacji. Dlatego też jednym z zadań podjętych przez Dominikę było przeprowadzenie, pod kierunkiem opiekuna ,pani Niny Załęskiej, lekcji języka angielskiego w klasie II a na temat: Kurpie- legends, traditions and folk costume. Stypendystka wykorzystała przygotowane karty pracy, kolorowanki, a także zapoznała swoich młodszych kolegów z podstawowymi zwrotami anglojęzycznymi związanymi z kulturą Kurpiów. Kolejnym z etapów realizacji projektu była wycieczka do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, w trakcie której uczennica poznała architekturę wyróżniającą nasz region. Natomiast przygotowanie reportażu z wyprawy pogłębiło umiejętności posługiwania się językiem angielskim. O roli tradycji, jej dawnym i obecnym obliczu, a także gwarze kurpiowskiej i znaczeniu edukacji regionalnej stypendystka porozmawia z przedstawicielem Związku Kurpiów w Ostrołęce. Będzie to również okazja do nabycia umiejętności translatorskich i przetłumaczenia przeprowadzonego wywiadu na język angielski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z opisanych powyżej działań.

Opracowała: Dominika Białobrzeska

By | 2022-06-22T13:14:01+01:00 22 czerwca, 2022|Aktualności|Możliwość komentowania Dominika Białobrzeska – stypendystka Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2021/2022 została wyłączona