Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.

Home/Aktualności/Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.

W związku z wprowadzeniem zdalnego nauczania przez szkołę i możliwością zarażenia koronawirusem uczniowie spędzają teraz więcej czasu ze smartfonem, tabletem czy komputerem. Rolą Szkoły i Rodziców jest zadbanie o to, żeby nasze dzieci potrafiły korzystać z nowych technologii rozważnie, z pożytkiem dla swojego rozwoju oraz dobrze poradziły sobie w nowej sytuacji.

 

Jak wspierać swoje dziecko w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci:

– uporządkować swoją wiedzę na temat funkcjonowania Vulkana (Loginy, hasła – własne                 i dziecka), loginy i hasła do Office 365 i Teams.

– regularne sprawdzanie czy i jak dziecko korzysta ze zdalnego nauczania,

– sukcesywne kontrolowanie aktywności dziecka w sieci – sprawdzanie historii przeglądanych witryn, stosowanie blokady rodzicielskiej,

– zapoznać się z zagrożeniami w Internecie, z którymi mogą spotkać się dzisiaj dzieci. Są to, m.in.: zjawisko cyberprzemocy, kontaktu ze szkodliwymi treściami, ryzyka uwiedzenia przez dorosłych sprawców pedofilii, nadużywania Internetu, nieuprawnionego dostępu do danych, kont czy profili oraz różnych sytuacji naruszeń prywatności oraz oszustw,

– rozmawiać i uświadamiać dzieciom, że niebezpieczne sytuacje online mogą zdarzyć się każdemu, ważne, aby wiedziały co w takich przypadkach można zrobić,

– towarzyszyć dziecku w odkrywaniu Internetu od początku korzystania z komputera, smartfona czy innych tego typu urządzeń,

– uczyć jak chronić prywatność, dbać o maniery w internetowych kontaktach, zachować równowagę między czasem pracy i wolnym w Internecie. Jak ustrzec się hejtu w sieci,

  bądźmy uważnymi i dostępnymi w  kontakcie z dzieckiem, aby w trudnych chwilach mogło zostać wysłuchane oraz otrzymało pomoc i wsparcie. Rozmawiając unikajmy straszenia i moralizowania – bardziej chodzi o to, aby nauczyć dziecko korzystania   z Internetu i urządzeń w bezpieczny sposób niż wytworzyć poczucie zagrożenia czy stref tabu, o których się nie mówi,

– chwalmy je za dotrzymywanie umowy.

– zachęcamy Rodziców do rozwijania swoich kompetencji cyfrowych, które w obecnych czasach wzmacniają kompetencje osobiste i społeczne. Bądźmy Rodzicami, którzy pracują nad sobą i rozwijają swoje umiejętności,

  informujmy Wychowawcę i szkołę o trudnościach, ale i postępach dziecka,

– korzystajmy z metod wypracowanych przez innych, np.: strony Internetowej www.fundacja.orange.pl, punktu kontaktowego Dyżurnet.pl, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.

By | 2020-12-11T09:37:43+01:00 11 grudnia, 2020|Aktualności|Możliwość komentowania Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci. została wyłączona

About the Author: