Bezpieczne ferie

Home/Aktualności/Bezpieczne ferie

Bezpieczne ferie

Wypoczywajmy bezpiecznie – O czym warto wiedzieć

* Sprawdź organizatora wypoczynku w bazie wypoczynku, na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl
Dlaczego jest to ważne:
Organizator wypoczynku obowiązany jest zgłosić kuratorowi oświaty zamiar jego zorganizowania. Jeśli wypoczynek spełnia warunki określone w przepisach prawa, umieszczany jest w bazie wypoczynku.

* Wypełnij kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku – wzór karty określa załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Niedopuszczalne są inne wzory karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku!

* Dopytaj organizatora wypoczynku o:
-> organizację podróży do miejsca wypoczynku i powrotu (dane przewoźnika),
-> kierownika i wychowawców wypoczynku,
-> sposobie komunikowania się z kierownikiem i wychowawcami wypoczynku,
-> ewentualnych ubezpieczeniach, jakimi objęty jest dany wypoczynek,
-> warunki zakwaterowania i wyżywienia,
-> kwestię korzystania przez dziecko z telefonu komórkowego, tabletu, odtwarzacza itp.,
-> listę rzeczy (zgodnie ze specyfika wypoczynku), które dziecko powinno zabrać ze sobą,
-> sposób korzystania z kieszonkowego, w tym możliwości przechowywania pieniędzy i wartościowych przedmiotów,
-> zasady odwiedzania dziecka.

* Przygotuj dziecko do:
-> samodzielnego mycia i ubierania się,
-> odpowiedniego zachowania się w sytuacjach, które mogą się zdarzyć i zagrozić jego bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu innych uczestników wypoczynku.

* Nie zapomnij podać dziecku numerów telefonu:
-> kontaktowego do domu i innych bliskich,
-> alarmowych 112 lub 997, 998 ,999
-> alarmowego w zależności od miejsca pobytu: nad wodą – 601 100 100, w górach – 601 100 300
-> telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 lub 111.

* Przygotuj odpowiedni bagaż:
W spakowanym bagażu dziecka powinny się znaleźć:
-> ubranie: nieprzemakalna kurtka lub kombinezon w zimie, nieprzemakalne obuwie, sandały, buty sportowe, pantofle, bielizna na każdy dzień, ubranie na ciepłą i zimną pogodę, nakrycie głowy, zimą dwie pary rękawiczek, a latem dwa stroje kąpielowe,
-> kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik plażowy i dwa ręczniki mniejsze, grzebień, chusteczki higieniczne, okulary i krem z filtrem UV,
-> długopis, notes z adresami, saszetka (na pieniądze), książka lub gra,
-> w przypadku wyjazdu na obóz – śpiwór, latarka, płaszcz przeciwdeszczowy.

W spakowanym bagażu dziecka nie powinny się znaleźć:
-> lekarstwa, które dziecko stale przyjmuje (należy je przekazać wychowawcy),
-> ostre przedmioty, np. scyzoryk, chyba że jest to obóz harcerski lub wędrowny i organizator na to pozwolił,
-> zapałki lub zapalniczka.

Pamiętaj za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku odpowiada cała kadra wypoczynku, w tym kierownik i wychowawca wypoczynku – od momentu przejęcia uczestnika od rodzica do czasu ponownego przekazania dziecka rodzicowi po zakończeniu wypoczynku.

Ważne! Sprawdź przed wyjazdem dziecka!

Jeśli Twoje dziecko podróżuje autobusem, sprawdź, czy jest on w pełni sprawny. Skorzystaj ze strony BezpiecznyAutobus.gov.pl.

Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1481 z późn. zm.) – art. 92a-92t i 96a.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

Gdy potrzebna jest pomoc

W związku z pojawiającymi się w mediach ogólnopolskich doniesieniami o tragicznych wydarzeniach z udziałem dzieci i młodzieży, przesyłam w załączeniu, z upoważnienia Pana Prezydenta Łukasza Kulika, link do artykułu, z którym powinni zapoznać się wszyscy. Lektura artykułu powinna jeszcze bardziej uwrażliwić nas wszystkich na zagrożenie poczucia bezpieczeństwa psychicznego uczniów. Naszym obowiązkiem jest wspieranie uczniów w ich potrzebach. Przekazuję również informacje dotyczące możliwości uzyskania takiej pomocy zarówno w szkole, jak i poza szkołą, na przykład:

• ITAKA– antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01.

• Ośrodek Interwencji Kryzysowej– pomoc psychiatryczno-pedagogiczna tel. 22 855 44 32.

• Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111czynny codziennie.

• Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-120-002,

całodobowo!

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00.

• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100.

• Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00.

Informujemy również, że w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce przy ul. T. Kościuszki 24/26 w godzinach 16:30- 18:30 w każdy czwartek w pok. 6 pełnią dyżur ostrołęccy pedagodzy. Telefon pod którym można kontaktować się z pedagogami 29 767 61 94.

Prosimy, aby wszelkie sytuacje kryzysowe związane z dysfunkcyjnymi zachowaniami uczniów zgłaszać do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Bogumiła Jarka

W załączeniu link do artykułu oraz wiersz uczennicy:

By | 2020-02-07T11:25:53+01:00 7 lutego, 2020|Aktualności|Możliwość komentowania Bezpieczne ferie została wyłączona